Πρώτη χαλαρή νίκη για φέτος -και τέταρτη συνολικά- πήρε η ΑΕΚ με σκορ 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Με κορυφαίο τον Σαλαφζούν στην πάσα και τους ακραίους Στοΐλοβιτς και Μότα , οι «κιτρινόμαυροι» ήταν σταθερά καλύτεροι στο ματς και έφτασαν στην άνετη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός έμεινε όρθιος μέχρι το 16-15, όταν η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρουυτς σερί 5-1 και ξέφυγε στο +4 (21-16), διαφορά που μεγάλωσε μέχρι το φινάλε, για το 1-0 με 25-19.

Το σύνολο της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα μέχρι το 11-9, όμως και πάλι η ΑΕΚ είχε την απάντηση. Ένα σερί πέντε πόντων της έδωσε το προβάδισμα, που κράτησε μέχρι τέλους για το 2-0 με 25-19.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να ανοίγει τη διαφορά μετά τα μέσα του σετ και να φτάνει στο 3-0 σετ και πάλι με 25-19.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-19

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-19) σε 76΄.

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 6 (3/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος Ηρ. 12 (10/16, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 13 (13/19, 40%υπ., 40%αρ.), Κανέλλος 9 (7/10, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/13, 3 μπλοκ, 41%υπ., 18%αρ.) / Γκαράς (λ. - 79%υπ., 71%αρ.), Δρογκάρης 1 (1 άσσος), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ (0/2επ.), Μπενγκολέα 17 (16/22, 40%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 6 (6/19), Τουράνιανιν 7 (5/12, 2 μπλοκ), Στίγγας 3 (3/5), Ριζόπουλος 8 (6/14, 2 άσσοι, 59%υπ., 53%αρ.) / Κοντοστάθης λ. (62%υπ., 42%αρ.), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν