Ματσάρα στο Βενετόκλειο!

Κολοσσός και Κόροιβος πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα σε ένα ματς που έσπασαν… καρδιές, με τους Ροδίτες να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο, επικρατώντας 90-88!

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Ρέντικ με 19 πόντους, με τον καθοριστικό στο τέλος Χολ να είχε 17. Σε τρομερή ημέρα στην περιφέρεια η ομάδα της Αμαλιάδας (15/33 τρίποντα!) με τους Μπράουν, Μιλουτίνοβιτς και Βαν Όστρουμ να είχαν από 18 πόντους ο καθένας.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Κόροιβος, παίρνοντας το προβάδισμα (6-10) από νωρίς. Εκτός από την επίθεση, η ομάδα της Αμαλιάδας τα πήγαινε πολύ και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά τον Κολοσσό και να φτάσει την υπέρ της διαφορά στο +7 (11-18). Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο και έτσι ροκάνισαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (20-23).

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα (26-23), αλλά ο Κόροιβος απάντησε αμέσως με ένα 5-0 (26-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ντέρμπι καλά… κρατούσε, με τους φιλοξενούμενους να ήταν όμως σε θέση ισχύος (33-34). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Λυκογιάννη «χτύπησε» ξανά από την περιφέρεια για το νέο προσπέρασμα (41-38), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δικό τους 5-0 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το 41-43.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά (48-48) μέχρι το πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημίχρονου, καθώς εκεί ο Άχονεν έσπρωξε τον Κολοσσό σε ένα 7-0 (55-48), ενώ στη συνέχεια και διά χειρός Βασιλόπουλου η διαφορά πήγε ακόμη και στο +8 (59-51). Ο Κόροιβος προσπαθούσε με τις προσωπικές ενέργειες των Βαν Όστρουμ και Ρίτσαρτ να μείνει κοντά (61-57), αλλά ο Χολ βοήθησε τους Ροδίτες να κλείσουν την τρίτη περίοδο με το +7 (64-57).

Η διαφορά δεν… πτόησε τον Κόροιβο, ο οποίος με δύο απανωτά τρίποντα την εξάλειψε (64-63) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, στη συνέχεια ο Βαν Όστρουμ πήρε… φωτιά και έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα (74-77) μέχρι τα μισά. Εκεί, ήρθε η αντίδραση του Κολοσσού που ήταν ένα 5-0 (79-77), ενώ οι Γεωργαλλής και Ρέλεφορντ διατηρούσαν τους γηπεδούχους στο +4 (84-80) μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Χατζηνικόλας αρχικά ισοφάρισε (84-84), ενώ το μεγάλο τρίποντο του Μπράουν, στα 36’’ πριν τη λήξη, έφερε ξανά την ομάδα της Αμαλιάδας μπροστά (86-87). Η απάντηση για τους «θαλασσί» ήρθε με την άμυνα, αλλά και με τον Χολ, ο οποίος τους πήρε στις… πλάτες του και με ένα δικό του 4-0 έκανε το 90-87 και αφού οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 90-88!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 19, Γεωργαλλής 9 (3), Ρέλεφορντ 11 (1), Βασιλόπουλος 6 (1), Χολ 17, Χατζηγεωργίου, Λιάπης 6 (2), Τσούκου 8 (2), Αγγελάκος, Άχονεν 12 (4), Παπαδάκης, Γουάτσον 2.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (4), Μιλουτίνοβιτς 18 (4), Γκότσερ 8 (2), Μιχάλογλου 2, Χολ 9, Βαν Όστρουμ 18 (4), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ρίτσαρτ 9 (1).