«Παρών» στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα των Πίστονς με τους Μάβερικς φώναξε ο Κίλιαν Χέιζ, ο οποίος πέτυχε 8 από τους συνολικά 22 πόντους που σημείωσε στην παράταση της αναμέτρησης (117-117) που έγινε στο Ντιτρόιτ τα ξημερώματα στο NBA.

Το Ντάλας επιχείρησε να αντιδράσει με κάρφωμα του Κρίστιαν Γουντ που έφερε το ματς στα ίσα (125-125), αλλά ο Χέιζ με back-to-back τρίποντα έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του και «σφράγισε» τη νίκη για τους Πίστονς με 131-125.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 30 πόντους, ενώ ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ έκανε double-double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν «διπλός» με 35 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Τιμ Χαρνταγουέι σκόραρε 26 πόντους.

Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα οι Πίστονς ανέβηκαν στο 6-18, ενώ οι Μάβερικς υποχώρησαν στο 10-11, συνεχίζοντας να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του.