Ο Ολυμπιακός σάρωσε 90-56 τον Φάρο Κερατσινίου εντός έδρας στον πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών και έφτασε στο 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις μετά το 2-0 στους αγώνες της κανονικής περιόδου, θέλοντας ακόμα μία νίκη, ώστε να πανηγυρίσει άλλο ένα νταμπλ, με το επόμενο ματς να έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Κυριακή στο Κερατσίνι.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα έφτασαν σε διψήφια επίπεδα στο ημίχρονο και έκαναν επιμέρους σκορ 31-11 στην τρίτη περίοδο.

Πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Καλτσίδου και η Μάζιτς με 17 πόντους, ενώ από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ουόκερ με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-11, 43-29, 74-40, 90-56

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 17 (2), Σταμάτη 6 (2), Σπυριδοπούλου 5, Χατζηνικολάου 12, Μάλτση 5 (1), Κοσμά 3 (1), Χαλιβέρα, Σωτηρίου, Καλτσίδου 17 (2), Άντερσον 11, Μακόλεϊ 14 (1)

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκριτζά, Γούναρη 2, Παπαμιχαήλ 13, Μαγκλάρα 4, Καρακασίδου 2, Κεχαγιά, Δίελα 7 (2), Τζόνσον 13, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 15