Την ανωτερότητά της απέναντι στην Μπάνβιτ έδειξε η ΑΕΚ, νικώντας 83-78, στο πρώτο της φιλικό στην Κωνσταντινούπολη. Από το πρώτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα η Ένωση, η οποία το δεύτερο ημίχρονο διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή, στο μεγαλύτερο μέρος.

Το επόμενο φιλικό για την ομάδα του Μπάνκι είναι απέναντι στην Μπεσίκτας, την προσεχή Τρίτη (25/9, 16:30).

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με την ΑΕΚ, όμως, να είχε ένα σταθερό προβάδισμα (8-12) και να διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-19). Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, με την Ένωση να συντηρείται μπροστά (24-28) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-33.

Η ομάδα του Μπάνκι μπήκε ακόμη πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου στο 25’ πήγε την υπέρ της διαφορά στο +10 (40-50), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +11 (50-61). Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχασε τον έλεγχο η ΑΕΚ, καθώς διατηρούσε την απόστασή της σε διψήφια τιμή (62-72), με την Μπάνβιτ να αντιδρά στα τελευταία λεπτά, αλλά την Ένωση να παίρνει τη νίκη με το τελικό 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-61, 78-83

Μπάνβιτ (Γκουρκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Ουλουσόι, Γκετσίμ 12, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρτσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραΐτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.

TAGS: A.E.K.