Η Χίος νίκησε 7-5 τον Υδραϊκό με «ανατροπή» στο «νησί της μαστίχας» στον πρώτο «μικρό» τελικό» της Α1 πόλο ανδρών και πήρε το προβάδισμα με 1-0 στη συγκεκριμένη σειρά αγώνων.

Η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το ημίχρονο και εκεί είδε τον Υδραϊκό να προηγείται με 4-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, βρήκε ρυθμό, πέτυχε τρία συνεχόμενα γκολ και προηγήθηκε 5-4. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 5-5, πριν ο Καλογεράκος δώσει ξανά προβάδισμα στη Χίο.

Στην τελευταία περίοδο, πρωταγωνίστησαν οι άμυνες και οι δύο τερματοφύλακες και ο Ρουστάμοφ με πέναλτι έκανε το 7-5.

O δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Πέμπτη στις 15.30 στον Αλιμο.

Οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-2, 1-0

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Καρακάσης, Κανδιόγλου, Πανταζόπουος, Παπούκας 1, Σωτηράκης, Καλογεράκος 1, Πέτατας, Κουτής, Σωτηριανός, Καζάζης 1

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος 1, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μπλάνης 2, Βιττέλας, Αργυρόπουλος, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 2, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Σολεϊμανιπάκ, Γραμματικός