Έπειτα από ένα νευρικό παιχνίδι στην Πάτρα, ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Άρη, επικρατώντας 64-61, χάρη σε τρίποντο του Κουλμπόκα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Έτσι, η ομάδα της Αχαΐας ανέβηκε στο 5-6 στην Basket League, ενώ οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 6-5.

Ο Λιθουανός ήταν και κορυφαίος για τον Προμηθέα με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο νεοαποκτηθείς Τόμασον, ο οποίος είχε 8π. και 9 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, ξεχώρισαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 15π. και 13π.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια (14-16), μέχρι το 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Άρης «κόλλησε» επιθετικά, με τον Προμηθέα να κάνει σερί 5-0 και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16).

Με σερί 8-0 μπήκαν οι Πατρινοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +11 (27-16), στο 14’. Οι «κίτρινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-7 και κατέβασαν τη διαφορά (29-23), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (36-31).

Μέσα από την άμυνά του, ο Άρης πλησίασε στο καλάθι (37-35) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους Κουλμπόκα και Τόμασον να συντηρούσαν τον Προμηθέα στο +5 (44-39), μέχρι το 27’. Εκεί, με ένα ξέσπασμα του Μήτρου-Λονγκ οι «κίτρινοι» πήραν το προβάδισμα (44-45), με τον Γκίκα να αντιδρά και οι γηπεδούχοι να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά (49-47).

Ο Τολιόπουλος έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (49-50) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» ήταν πολύ άστοχοι με τους Γκίκα και Κουλμπόκα να στέλνουν τον Προμηθέα στο +7 (56-50), στο 35’. Η νέα αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε χάρη στους Γκούντγουιν και Νότε, οι οποίοι έφερε το ματς στον πόντο (60-59), στο 39’. Ο Κουλμπόκα έκανε 1/2 βολές (61-59) στα 14,1’’ πριν τη λήξη και ο Γκούντγουιν ισοφάρισε (61-61), στα 5,9’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Κουλμπόκα ευστόχησε έξω από τα 6,75μ. στα 2,7’’, με τον Χάγκινς να αστοχεί στην εκπνοή και τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 64-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61