Η Μπάγερν έκανε την έκπληξη και νίκησε τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Μόναχο 90-86 στη δεύτερη παράταση (κ.α. 66-66, πρώτη παράταση 80-80) για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, υποχρεώνοντάς τη στην τρίτη της ήττα και φτάνοντας στο 11-10 και κοντά στην οκτάδα.

Το ματς ήταν «θρίλερ» σε όλη τη διάρκεια και καμία ομάδα δεν μπορούσε να διατηρήσει το+ 5 με +6 που απέκτησε και τον Μπαρτέλ να δίνει τη νίκη τη νίκη στους πρωταθλητές Γερμανίας.

Κορυφαίοι των Βαυαρών ήταν οι Γιόβιτς και Ούιλιαμς με 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντίξον με 23 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Φενέρ βρήκε τις λύσεις στη δεύτερη περίοδο και έφτασε στο +5 με τους Ντίξον και Λοβέρν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Γιόβιτς και Ουίλιαμς βοήθησαν την Μπάγερν να κάνει ένα 23-18 επιμέρους σκορ και να ισοφαρίσουν 52-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο 35’ φτάσαμε στο 59-59. Η Φενέρ απέκτησε προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα (63-64, 39'), όμως δύο βολές του Τζέντοβιτς έφεραν το 65-64, 32" πριν το τέλος. Μετά από ακόμα μία βολή του Ντάνγκουμπιτς, ο Σλούκας έστειλε το ματς στην παράταση με καλάθι στα 3".

Η πρώτη παράταση ήταν πραγματικό «θρίλερ». Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση. Ένα τρίποντο του Λούτσιτς έδωσε στην Μπάγερν το 80-79 4" πριν το τέλος, ενώ στην επαναφορά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Λοβέρν και ο Γάλλος σέντερ ισοφάρισε σε 80-80.

Η δεύτερη παράταση ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 της Μπάγερν, όμως η Φενέρ με επιμέρους σκορ έκανε το 87-86. Ο Μπαρτέλ έφερε το 90-86 και τα άστοχα σουτ των Ντατόμε και Σλούκα έδωσαν στους Βαυαρούς τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80 (πρώτη παράταση), 90-86 (δεύτερη παράταση)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 11, Χομπς 3, Κόπονεν 4, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 9, Τζέντοβιτς 7 (5 ασίστ), Αμάιζε, Γιόβιτς 19 (4/7 τρίποντα), Μπαρτέλ 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 19 (5/7 δίποντα), Ογκουνσίπε

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 7, Μαχμούτογλου 3, Κάλινιτς 11, Σλούκας 11 (7 ασίστ), Γκούντουριτς 2, Ντίξον 23 (5/9 τρίποντα), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 13 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 12 (6 ριμπάουντ)