Η Χρύσα Αναγνωστοπούλου πήρε την πρώτη θέση στη δισκοβολία γυναικών στην ημερίδα ρίψεων της Λευκωσίας με βολή στα 56.60 με τη δεύτερη και έκτη της προσπάθεια, ενώ σημείωσε ακόμα μία έγκυρη στα 54.09.

Η Αναγνωστοπούλου θα παραμείνει μέχρι τις 25 του μήνα στην κυπριακή πρωτεύουσα και, στη συνέχεια, θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων του Σπλιτ.

Στην ίδια διοργάνωση, ο Ορέστης Ντουσάκης έβαλε από νωρίς στη σεζόν υποψηφιότητα για μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Ο νεαρός αθλητής ήταν νικητής στη σφυροβολία της κατηγορίας του με βολή στα 77,42, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 73,80 του 2020. Ο Ντουσάκης πέτυχε βολή καλύτερη από το όριο των 69 μέτρων για τη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Από την πλευρά του, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης νίκησε στη σφυροβολία με 72,86 στην πέμπτη του προσπάθεια, ενώ είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 67,76, 69,44 και 72,12.

Ο 21χρονος πρωταθλητής θα κάνει τον επόμενο αγώνα του το ερχόμενο Σάββατο στο έκτο Κύπελλο Ρίψεων του ΣΕΓΑΣ στη Θεσσαλονίκη.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης με 72,00 μέτρα και νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη ο Ντάνιελ Ράμπα με 70,66. Ο Ιβάν Μενγκλεμπέη ήταν έκτος με 67,62.

Η 16χρονη Αφροδίτη Τζατζιμάκη στην τέταρτη βολή της πέτυχε 63,54 και πήρε τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία Κ18, πίσω από τη Βαλεντίνα Σάββα, που είχε καλύτερη βολή στα 69,75.