Στην Καταλονία στο διάστημα της μεγάλης αναταραχής για το φλέγον ζήτημα της ανεξαρτησίας της περιφέρειας η Ρεάλ καλούταν να αποδείξει ότι είναι ικανή να πάρει το εφετινό τίτλο.

Ωστόσο, απέναντι στην Τζιρόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να γνωρίσει την ήττα 2-1 αν και είχε ανοίξει το σκορ, ψηφίζοντας «όχι» στο πρωτάθλημα όπως αναφέρουν και τα ισπανικά ΜΜΕ. Πλέον απέχει οκτώ βαθμούς από την πρώτη θέση και την Μπαρτσελόνα η οποία χθες "πέρασε" από το Σαν Μαμές.

Ο Ισκο, μόλις στο 12ο λεπτό έδωσε «κεφάλι» στο σκορ για τη «βασίλισσα» η οποια όμως είδε τα πράγματα να παίρνουν άλλη τροπή στο δεύτερο 45λεπτο και μάλιστα σε λίγα λεπτά.

Στο 54ο λεπτό ο Στουάνι ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 58ο λεπτό με τον Πορτου πήραν το προβάδισμα.

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Σάββατο, 28/10

Αλαβές-Βαλένθια 1-2
(49' Αλέξις - 34' Τζάτζα, 66' πεν. Ροντρίγκο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 1-1
(61’ Κορέα - 81’ Μπάκα)

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-2
(36’ Μέσι, 90’+2’ Παουλίνιο)

Σεβίλλη-Λεγανές 2-1
(20' Μπεν Γεντέρ, 54΄ Σαράμπια - 48' Σιμανόφσκι)

Κυριακή, 29/10
Χετάφε-Σοσιεδάδ 2-1
(Ροντρίγκεζ 78΄, Μολίνα 84΄/ Ογιαρζαμπάλ 5΄)

Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας (21:45

Κίμιχ και Όλμο οι μεγαλύτεροι μεταγραφικοί στόχοι της Μπαρτσελόνα ενόψει καλοκαιριού

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!