Σε ένα ματς... θρίλερ η Ράγιο Βαγιεκάνο επικράτησε με 2-1 της μαχητικής αλλά άτυχης Έλτσε με «χρυσό» σκόρερ τον Ουνάι Λόπεθ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις καθώς στο 20ο λεπτό ο Λεζόν σκόραρε για την Ράγιο με το γκολ όμως να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ. Η απάντηση της Έλτσε ήρθε 12 λεπτά αργότερα όταν μετά από κόρνερ ο Ντιμιτριέφσκι έκανε άστοχη έξοδο και ο Μπογέ, προ κενής εστίας, έκανε το 0-1 για την Έλτσε.

Ο ρυθμός έγινε ακόμη καλύτερος και η Ράγιο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 40'. Ο Καμέγιο σούταρε από μέση απόσταση η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Φερνάντες αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα του Βadia για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Ράγιο μονοπώλησε το ενδιαφέρον, εντείνοντας την πίεση της με αποκορύφωμα το ευθύβολο δυνατό σουτ του Ισί με το αριστερό στο 75' που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαντία, διατηρώντας το 1-1.

Ωστόσο με ένα απίθανο σουτ στην κίνηση, ο Ουνάι Λόπεθ «λύτρωσε» τη Ράγιο Βαγεκάνο, χαρίζοντας της ένα τρίποντο που φάνταζε χαμένο/

Στην τελευταία θέση με 1 μόλις βαθμό η Έλτσε, 10η η Ράγιο με 10 βαθμούς σε 7 ματς.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 4-0
(10' Ι. Γουίλιαμς, 17' Σανσέτ, 62' Ν. Γουίλιαμς, 84' πεν. Βέσγκα)

Σάββατο 1 Οκτωβρίου
Κάδιθ-Βιγιαρεάλ 0-0

Χετάφε-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 2-3
(29' Μαγιοράλ, 31' Σουάρεζ - 20', 37' Λεόν, 49' Πλάνο)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2
(29' Γιορέντε, 57' Μοράτα)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 0-1
(20' Λεβαντόφσκι)

Κυριακή 2 Οκτωβρίου
Εσπανιόλ-Βαλένθια 2-2
(56’ Χοσελού, 83’ Ντάρντερ - 54’ Γκαμπριελ Παουλίστα, 86’ κοκ. Μάρκος Άντρε, 90+6 Τσομέρ)

Θέλτα-Μπέτις 1-0
(9' Βέιγκα)

Τζιρόνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-5
(23' Ρικέλμε, 27' Μαρτίνεθ, 48' Καστεγιάνος- 8', 42' Σέρλοθ, 66' Μέντες, 71' Θουμπιμέντι, 85' Κούμπο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα
(42' Βινίσιους- 45+1 Γκαρθία)

Δευτέρα 3 Οκτωβρίου
Ράγιο Βαγιεκάνο-Έλτσε 2-1
(40' Καμέγιο, 90+5 Ουνάι Λόπεθ - Μπογέ 32')

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!