Με τον Τζάναν Μούσα να δίνει μία εξαιρετική παράσταση, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση (91-87) της Αρμάνι Μιλάνο, πηγαίνοντας στο 20-9, που τη διατηρεί στη δεύτερη θέση.

Ο Βόσνιος τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Έντι Ταβάρες με 17π. και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη, μπήκε τέλος στο σερί των έξι νικών της ομάδας του Μεσίνα, η οποία υποχώρησε στο 12-16. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 17 πόντους και ακολούθησε ο Νικολό Μέλι με 16π.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο (8-7), με την Αρμάνι να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα για το +8 (10-18), στο 6’. Οι Μούσα και Γιαμπουσέλι απάντησαν για τη Ρεάλ και το προσπέρασμα (22-20), το οποίο διατήρησε ο Πουαριέ στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23).

Με σερί τρίποντα του Κοζέρ μπήκε η «βασίλισσα» στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +7 (30-23), το οποίο διατήρησε (34-28), μέχρι το 15’. Ακολούθησε η αντεπίθεση των Ιταλών, με τους Μπάρον και Νέιπιερ να τους στέλνουν στο +4 (36-40), στο 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο απάντησε ο Μούσα για την ανατροπή των γηπεδούχων και το προβάδισμα (42-40), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια. Χάρη στους Ντέιβις και Μέλι η Αρμάνι ήταν στο +4 (58-62), στο 27’, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο ένα προσωπικό «ξέσπασμα» του Χεζόνια έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά (67-66).

Με πρωταγωνιστή τον Πάνγκος, η Αρμάνι ανέκτησε το προβάδισμα (69-71) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και ο Τονούτ την πήγε στο +3 (71-74), στο 33’. Στη συνέχεια, η «βασίλισσα» έσφιξε αμυντικά και με τους Μούσα και Γιαμπουσέλι ξέφυγε στο +7 (83-76), στο 36’. Οι Ιταλοί απάντησαν αρχικά με τον Ντέιβις (83-81), ενώ με τρίποντο του Νέιπιερ ισοφάρισαν (84-84), στο 39’. Το καλάθι του Ταβάρες έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, με τον Φόιγκτμαν να αστοχεί σε τρίποντο και τον Μούσα με 2/2 από τη γραμμή να τους στέλνει στο +4 (88-84), στα 12,8’’ πριν από τη λήξη. Με τρίποντο του Φόιγκτμαν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (88-87), στα 5,6’’, με τον Ντεκ να κάνει και εκείνος 2/2 για το 90-87, στα 4,9’’ και αφού έκανε λάθος ο Γερμανός στην επόμενη επίθεση, η Ρεάλ πήρε τη νίκη με το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-40, 67-66, 91-87