Η Ρέιντζερς, όπως αναμενόταν, πήρε το προτελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Σκωτίας. Η πρωταθλήτρια της χώρας δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ερασιτεχνική Κόουβ Ρέιντζερς, την οποία συνέτριψε με σκορ 4-0. Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 24’ ο Ντεφόε, για να ακολουθήσουν δύο μαζεμένα γκολ του Ρουφ στο 31’ και στο 32’. Ένα λεπτό πριν κλείσει το ημίχρονο, ο Πάτερσον πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Στην επανάληψη, οι «Τζερς» κατέβασαν κάπως ταχύτητα και το 4-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η κλήρωση που έγινε νωρίτερα, έβγαλε «Old Firm» και πρόωρο τελικό στη φάση των «16», αφού η Ρέιντζερς θα υποδεχθεί τη Σέλτικ σε παιχνίδι, που θα γίνει το διήμερο 17-18 Απριλίου. Το άλλο ενδιαφέρον ζευγάρι μεταξύ ομάδων της Premiership, είναι το Αμπερντίν-Λίβινγκστον. Οι αγώνες είναι και πάλι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας, θα υπάρξει παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.