Ζόρικο έγινε το έργο της Μαρίας Σάκκαρη να προκριθεί στις 16» του Αυστραλιανού Open, καθώς έχασε στο τάι μπρέικ με 7-3 το πρώτο σετ από την Λιν Ζου.

Η 27χρονη Κινέζα νούμερο 87 στον κόσμο έκανε μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη δύο φορές, αλλά παρότι η 27χρονη Ελληνίδα απάντησε και ισοφάρισε σε 6-6, είδε την αντίπαλό της με πολλαπλά μίνι μπρέικ να αποσπάται με 6-2 και να παίρνει το πρώτο σετ με 7-3.

H νικήτρια θα αντιμετωπίσει την Βικτόρια Αζαρένκα, η οποία απέκλεισε με ανατροπή την Αμερικανίδα Μάντισον Κις (Νο 13), και προκρίθηκε στη φάση των «16» για δέκατη φορά στην καριέρα της. Η νικήτρια του εν λόγω Grand Slam το 2012 και το 2013, άλλοτε Νο 1 τενίστρια στον κόσμο (Νο 24 πλέον), πήρε τη νίκη σε 99 λεπτά με 1-6, 6-2, 6-1.