Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν οι Σαμπντόρια και Έμπολι! Οι Γενοβέζοι επικράτησαν 3-1 της Βερόνα, ενώ οι νεοφώτιστοι 2-1 της Φιορεντίνα, αμφότερες με ανατροπή, για να αναρριχηθούν στη βαθμολογία της Serie A!

Στη Γένοβα, λοιπόν, η Βερόνα βρήκε το προβάδισμα με τον Ταμέζε στο 37’ και έδειξε πως έβαζε τις βάσεις για να διευρύνει το αήττητο σερί της στα έξι παιχνίδια. Παρόλα αυτά, οπισθοχώρησε και το πλήρωσε, με τη Σαμπντόρια να φτάνει στην ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Καντρέβα. Ο Ιταλός εξτρέμ ισοφάρισε στο 51’ και μοίρασε το 2-1 στον Έκνταλ στο 77’. Για να έρθει ο Μούρου στο 90ο λεπτό να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στο «Κάρλο Καστελάνι» είχαμε δύο τελείως διαφορετικά ημίχρονα ως προς τα… γκολ. Το πρώτο παρότι είχε φάσεις εκατέρωθεν και εξαιρετικό ρυθμό δεν είχε σκορ, αλλά ουσιαστικά μας προϊδέαζε για το τι θα συμβεί στην επανάληψη. Εκεί όπου ο παικταράς Ντούσαν Βλάχοβιτς από ασίστ του Καγιεχόν άνοιξε το σκορ στο 57’, με την Έμπολι να τα βρίσκει σκούρα και να φαίνεται πως δεν μπορεί να βρει το τέρμα, αρχικά της ισοφάρισης. Παρόλα αυτά, έκανε απίθανη αντεπίθεση και ανατροπή στο φινάλε. Πρώτα, ο Μπαντινέλι στο 87’ το έφερε στα ίσα και στα… καπάκια ο Πιναμόντι (89’) υπέγραψε το τελικό 2-1 για την Έμπολι.