Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A η Ρόμα του Πάουλο Φονσέκα, καθώς για ένα ημίχρονο ήταν καταιγιστική, επικρατώντας της Σασουόλο με 4-2.

Το ματς τέλειωσε στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Ρωμαίοι σάρωσαν τους φιλοξενούμενους, με τέσσερα γκολ.

Μόλις στο 12’ ο Κριστάντε άνοιξε το σκορ, ενώ στο 19’ ο Τζέκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο... χορό των τερμάτων μπήκε και ο Μικιταριάν που στο ντεμπούτο του βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-0, ενώ στο 33’ ο Κλάιφερτ διαμόρφωσε το 4-0 για το πρώτο ημίχρονο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρωταγωνιστής ήταν ο Πελεγκρίνι, που έδωσε τρεις ασίστ και συγκεκριμένα στο πρώτο, στο τρίτο και στο τέταρτο γκολ.

Από την πλευρά της, η Σασουόλο με δύο γκολ του Μπεράρντι (53’, 72’) εκμεταλλεύθηκε τη χαλάρωση των «τζαλορόσι», μειώνοντας το εύρος της ήττας.