Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής έκαναν οι Σέλτικς νικώντας εύκολα τους Χοκς με 112-99 στην Βοστώνη. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά, έκλεισαν το ημίχρονο στο +30 (74-44) και μόνο η δική τους χαλάρωση στη συνέχεια επέτρεψε στην Ατλάντα να κλείσει κάπως την ψαλίδα. Η διαφορά έφτασε και στο +32, 84-52, στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν 9:32 πριν το τέλος στους δώδεκα (94-82), χωρίς όμως να απειλήσουν ποτέ ουσιαστικά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε τους 21 από τους 23 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ντέρικ Γουάιτ πρόσθεσε 24 πόντους και πολύ καλή άμυνα για τους νικητές. Μακριά από τον καλό εαυτό τους έμειναν για τους Χοκς ο Τρέι Γιανγκ με 16 πόντους και 5/18 σουτ και ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 22 και 9/24.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (2:00) και πάλι στη Βοστώνη.

Δωδεκάλεπτα: 29-19, 74-44, 94-75, 112-99