Άνετα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016 η Ελβετία που επιβλήθηκε 4-0 του αδύναμου Σαν Μαρίνου εκτός έδρας.

Η ομάδα του Παϊτίμ Κασάμι, δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο, με τον ίδιο να βγάζει την ασίστ στο πρώτο γκολ που πέτυχε ο Σεφέροβιτς στο 10’.

Ο άσος του Ολυμπιακού -που αγωνίστηκε για 73 λεπτά- έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, λίγο πριν ο Σεφέροβιτς και πάλι διπλασιάσει τα τέρματα στο 24’.

Η Ελβετία έδειξε την καθολική υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο με τον Τζεμαϊλί να αυξάνει το σκορ στο 30’ και ο Σακίρι στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τα τέρματα, όμως ο Ροντρίγκεζ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 90’.

Έτσι, η ομάδα του Κασάμι ανέβηκε στην τέταρτη θέση, -ισόβαθμη με την Εσθονία και τρεις βαθμούς πίσω από Λιθουανία και Σλοβενία- ενώ το Σαν Μαρίνο έμεινε μόνο τελευταίο και χωρίς νίκη στα προκριματικά.