Σπουδαία νίκη για την Αλαβές στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Αμπελάρδο επικράτησε 2-1 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.

Κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων. Η Αλαβές παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 39’ με κεφαλιά του Έλι και να μπει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Η Βιγιαρεάλ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε σημαντικά την απόδοσή της. Κόντρα στη ροή δέχτηκε και δεύτερο «χτύπημα» με τον Ιμπάι Γκόμεθ να τελειώνει υποδειγματικά μια αντεπίθεση και να κάνει το 2-0 (71’). Στο 77’ ο Μπάκα ξαναέβαλε το κίτρινο υποβρύχιο στο ματς, μειώνοντας σε 2-1 και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τους γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να σώσουν τον βαθμό.

Έτσι, η Βιγιαρεάλ έμεινε στους 37 βαθμούς και στην 5η θέση κι έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει για το Champions League. Από την άλλη πλευρά η Αλαβές έφτασε τους 25 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.