Ο ΠΑΟΚ σάρωσε 91-51 τον Φάρο στην Πυλαία για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και «σφράγισε» πανηγυρικά στην τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο, αφήνοντας τους Θεσσαλούς στην 11η θέση. Πλέον, στα πλέι οφ θα έχουμε ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΑΕΚ.

Ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +15 στη λήξη της πρώτης περιόδου και στο 58-30 στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Κορυφαίοι των «ασπρόμαυρων» ήταν οι Πέτεγουεϊ με 13 και οι Τζόουνς, Χαραλαμπόπουλος με 11.

Η άμυνα του Φάρου ήταν εκτός στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και έτσι ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα, μοιράζοντας συνολικά 28 ασίστ και ευστοχώντας σε 15 τρίποντα.

Έπειτα από ένα τρίλεπτο που ο ΓΣΛ ήταν ανταγωνιστικός, ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» με όλους τους παίκτες του να σκοράρουν και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 19-5, φτάνοντας στο 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +22 με το τρίποντο του Κατσίβελη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +28.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, οι Τζόουνς και Πέτεγουεϊ έκαναν ότι ήθελαν και διατηρούσαν ένα +30 για τον «Δικέφαλο» και το τριααντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +39. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +43 και κυμαινόταν κοντά στο +40, πλην της στιγμής που ο Φάρος μείωσε στο -35.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9 (9 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)

ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτενααρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.