Πω πω μια Χετάφε!

Πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση, οι Μαδριλένοι έκαναν μια… χαψιά την Αλαβές και επικράτησαν με 4-1! Με αυτή τους τη νίκη ανέβηκαν στην 10η θέση του πρωταθλήματος με 16 βαθμούς, αφήνοντας τους ηττημένους στη ζώνη του υποβιβασμού και τους 6 πόντους.

H Χετάφε μπήκε με τα… μπούνια στο ματς και πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά βρέθηκε να προηγείται με 2-0, με τους Μπεργκάρα και Μολίνα να σκοράρουν. Την… σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Άνχελ, ο οποίος με δύο τέρματα σε διάστημα έντεκα λεπτών στην επανάληψη (53’, 64’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Σάντος να σκοράρει στο 81ο λεπτό το γκολ της τιμής για την Αλαβές.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17/11

Ζιρόνα – Σοσιεδάδ 1-1
(64’ Στουάνι – 71’ Γουίλιαν Ζοσέ)

Σάββατο 18/11

Χετάφε – Αλαβές 4-1
(6’ Μπεργκάρα, 9’ Μολίνα πέν., 53’, 64’ Άνχελ / 81’ Σάντος)