Έκαναν… σεφτέ τα Τρίκαλα!

Με έναν ΣονΝτρε Τζόουνς από άλλον πλανήτη, να πετυχαίνει 32 πόντους και να μοιράζει πέντε ασίστ, οι Θεσσαλοί επικράτησαν 91-79 του Λαυρίου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Α1.

Ο Αμερικανός γκραντ έκανε, πραγματικά, το παιχνίδι της ζωής του, παίρνοντας την ομάδα του Κώστα Μέξα από το… χέρι και οδηγώντας τη στο ροζ φύλλο αγώνα. Η αναμέτρηση, δε, ήταν εντυπωσιακή, με πολύ γρήγορο ρυθμό και εναλλαγές στο σκορ, μέχρι την τελευταία περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι «παραδόθηκαν».

Ο Τζόουνς, πάντως, ήταν «καυτός» από το ξεκίνημα, με τα Τρίκαλα να προηγούνται 15-10 στο 5', αλλά Γουίγκινς και Μουρ (ήταν εξαιρετικός) «απάντησαν», για το 18-19 στο 8'. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά (28-25) στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Ίδιος ρυθμός και στη δεύτερη περίοδο, με τον Μουρ να διαμορφώνει το 28-31 στο 13'. Ο Βασιλειάδης μπήκε και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (με 3/3 βολές, έκανε το 37-36), με το ημίχρονο στο ντέρμπι να ολοκληρώνεται, τελικά, ισόπαλο 49-49!

Στην τρίτη περίοδο, τα Τρίκαλα «έτρεξαν» σερί 7-0 και στο 24' το σκορ ήταν 58-51. Με ένα δικό του σερί, όμως, 0-10, το Λαύριο προηγήθηκε 61-58, με τον Μουρ να κάνει τρομερά πράγματα στο παρκέ! Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, για άλλη μία φορά… επέστρεψαν και προηγήθηκαν 68-62 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, ο Τζόουνς έκανε ό,τι ήθελε στο ματς, εκτοξεύοντας τη διαφορά, για πρώτη φορά, στους 11 (78-67), στο 33'. Και κάπου εκεί, όλα τελείωσαν, με το Λαύριο να «παραδίνεται» και Τρίκαλα να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη με 91-79.

Δεκάλεπτα: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 32 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 10/11 βολ.), Λούντζης 7 (1), Χέιλ 6, Φέισι 6, Μάρεϊ 9 (6 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Ρος 2, Τέγιτς 20 (10 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Βασιλειάδης 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 13 (0/4 τρίπ.), Κακλαμανάκης 3, Μέιερ 8, Ουίγκινς 10, Μουρ 22 (10/17 δίπ., 2/7 βολ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Τζόνσον 7, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 3, Γιαννακόπουλος, Γκρέι 8 (2).

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης