Σκόρπισε ελπίδες και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο ΠΑΟΚ!

Ο δικέφαλος του βορρά κόντραρε στα ίσα την… Ευρωλιγκάτη Μπάμπεργκ (που είχε κάποιες απουσίες) και κατάφερε με μεγάλο τρίποντο του Ζάρα λίγο πριν την εκπνοή να νικήσει 75-74.

Κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς προκρίθηκαν στον τελικό του «Expert Jakob Cup» και την Κυριακή (18:00) θα διεκδικήσουν το τρόπαιο κόντρα στην διοργανώτρια Μέντι Μπαϊρόιτ.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Ντίλαρντ με 20 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο άνθρωπος που «σκότωσε» την ομάδα του Ζήση είχε άλλους 14 με 3 τρίποντα. Από κοντά και ο Κόνιαρης με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, επιβεβαιώνοντας πως έχει ανέβει επίπεδο, ενώ ο Τζόουνς πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 17’ της αναμέτρησης ο Κλάσεν γύρισε το πόδι του, δεν επέστρεψε και επικρατεί αγωνία για το τι θα δείξουν οι εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε 4-0 και 7-2, με τους Κλάσεν, Ντίλαρντ, Κόνιαρη να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες. Ο δικέφαλος του βορρά, χάρη στις εμπνεύσεις του δεύτερου, διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης (13-8), ενώ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο… οριακό +1, 18-17.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, χωρίς κάποια να μπορεί να… ξεφύγει. Είναι ενδεικτικό πως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπάμπεργκ να είναι μπροστά με μόλις έναν πόντο, 37-36.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν το έβαζαν κάτω, κόντραραν στα ίσα τον αντίπαλό τους και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο ισόπαλο 54-54.

Ο… killer Ντίλαρντ διατήρησε στο «κόλπο» τον ΠΑΟΚ, με το ματς να παραμένει ισόπαλο στο 69-69’ στο τελευταίο λεπτό. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 71-69, ο Τζόουνς είχε ένα ζευγάρι βολών, έβαλε μόνο την πρώτη, αλλά ο Κρουμπάλι μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε νέο φάουλ και με 2/2 από τη γραμμή, έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού τον δικέφαλο του βορρά με 72-71. Στην επόμενη επίθεση, ο Τέιλορ έβαλε τρίποντο για την Μπάμπεργκ (74-72), αλλά ο Ζάρας «μπουμπούνησε» και «απάντησε» από τα 6.75 για το 75-74 υπέρ του ΠΑΟΚ! Η Μπάμπεργκ είχε την τελευταία κατοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σπουδαίο φιλικό ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 54-54, 74-75

Μπάμπεργκ: Μίλερ 12, ΜακΝόντελ-Γουάιτ 5(1), Ζήσης 4, Μίτροβιτς 8, Μίλερ, Φάουλερ 8(1), Χάρις 10, Ράμπιτ 3, Χέκμαν 11(1), Ραντόσεβιτς 1, Τέιλορ 12(4)

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 20(1), Κλάσεν 6, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 4, Τσόχλας 8(2), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 14(3), Καρράς, Καραμανώλης, Τρις, Κόνιαρης 11(3), Τζόουνς 10

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.