Με σημαντικές απουσίες, η ΑΕΚ έχασε σε ένα δραματικό ματς 30-31 από τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα για την τέταρτη αγωνιστική της European League χάντμπολ ανδρών και πήγε στο 2/2 στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, παραμένοντας μεν στο «κόλπο» της πρόκρισης, όμως χάνοντας έδαφος μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ ήταν καλά «διαβασμένη» και με μεγάλη συγκέντρωση. Στο πρώτο μέρος, με πολύ καλή άμυνα βρήκε αιφνιδιασμούς και οργανωμένες επιθέσεις με τους Κοτσιώνη, Μυλωνά και Πλάθα από τα έξι μέτρα και προηγήθηκε 15-14 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ένα «νεκρό» διάστημα της ΑΕΚ στο 40’-45’ επέτρεψε στη Σπόρτινγκ να κάνει σερί 3-0 και να προηγηθεί με 24-20 και 25-21. Η Ένωση ανέβηκε ξανά στην άμυνα και ήρθαν τρία αναπάντητα γκολ από Μυλωνά και Αραμπατζή. Η αποβολή του Πλάθα στο 48’:36’’ άλλαξε τα δεδομένα, όμως ο Ουγκάλδε έφερε το 29-28 στο 56’:49’’. Η Σπόρτινγκ απάντησε με πέναλτι για το 30-28 στο 57’:20’’.

Ο Δικαιούλιας από τα έξι μέτρα μείωσε σε 30-29 στο 58’:15’, αλλά οι Πορτογάλοι έκαναν σχεδόν αμέσως το 31-29. Ο Αραμπατζής μισό λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 31-30. Στα 20’’ που απέμεναν, οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και ο Ουγκάλδε σε «νεκρό» χρόνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Σπόρτινγκ (Ρ. Κόστα): Αραούχο, Φ. Μότα 1, Ντίαζ 2, Τίντεμαντ 2, Γκαρσίας, Πασαρίν 4, Σαλβαδόρ, Αρσενασβίλι 1, Γκασάμα 1, Ταβάρες 7, Γκασπάρ, Ραμίρεζ, Σόνγκαρθ 8, Μπελκαϊέντ, Ορτίζ, Μ. Μότα 5

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Μπριάτκα, Τζηράς, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 5, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 5, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 3, Μπεριά

Διαιτητές: Μάτα – Λόπεθ (Ισπανία) Δίλεπτα: 4-1 Πέναλτι: 4/4-2/4 Κόκκινες: 2:14 Τζηράς, 48:36 Πλάθα

Τα αποτελέσματα του Δ’ ομίλου: Πέλιστερ–Ταταμπάνια 33-20, Σαφχάουζεν– Νιμ 25-25, Σπόρτινγκ– ΑΕΚ 31-30

Βαθμολογία (σε 4 ματς): Σπόρτινγκ 6, Νιμ 5, Πέλιστερ 5, ΑΕΚ 4, Ταταμπάνια 2, Σαφχάουζεν 2

TAGS: A.E.K.