Την 34η και τελευταία αγωνιστική θα κριθεί ο τίτλος στην Πορτογαλία.

Η Μπενφίκα βρήκε το κουράγιο να επιστρέψει από το 2-0 και να πάρει το 2-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με αποτέλεσμα η διαφορά της από την Πόρτο να είναι δύο βαθμοί.

Τα «λιοντάρια» πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Τρινκάο (39’) και Ντιομάντε (44’), με τον Άουρσνες να μειώνει στο 71’ και τον Νέβες να λυτρώνει την ομάδα του στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον, η Μπενφίκα στέφεται σίγουρα πρωταθλήτρια με νίκη εις βάρος της Σάντα Κλάρα την τελευταία αγωνιστική.

Όσο για τη Σπόρτινγκ; Έμεινε οριστικά 4η και έχασε την ευκαιρία να μπει στα προκριματικά του Champions League.

Νωρίτερα, η Γκιμαράες επικράτησε 1-0 της Ζιλ Βισέντε με γκολ του Σίλβα στο 90+3’ και ανέβηκε ξανά στην 5η θέση, ενώ Κάζα Πία και Εστορίλ έμειναν στο 2-2 (85’ πέν. Καρντόσο, 90+6’ πέν. Γκόντγουιν – 74’ Κασιάνο, 90+8’ Άλβαρο) σε ένα ματς με απίθανο φινάλε.

Τέλος, η υποβιβασμένη Πάκος Φερέιρα επιβλήθηκε 3-1 (1’ Τόμας, 48’ αυτ. Σάντος, 85’ πέν. Γκέδες – 3’ Γουίλιαμ) της Ρίο Άβε.