Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Μαρσέιγ που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεν με 3-0, με τα γκολ των Ζερμέν στο 35’ και Σανσόν στο 45’, ενώ ο Tοβέν στο 83' διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Μασσαλίας έφτασε στους 41 πόντους τη Μονακό και τη Λιόν, αλλά έχοντας δώσει ένα ματς περισσότερο. Δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου, ο Κώστας Μήτρογλου.

Η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ στο 27ο λεπτό με ένα πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο Τοβέν, ωστόσο ο Κούμπεκ απέκρουσε. Οκτώ λεπτά αργότερα ωστόσο, δεν είχε περιθώρια αντίδρασης και ο Ζερμέν έγραψε το 0-1 στο 35’. Ο Μανταντά με διπλή επέμβαση θα κρατήσει το 0-1 στο 42’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σανσόν έγραψε το 2-0 για τη Μαρσέιγ, γέρνοντας την πλάστιγγα προς την μεριά των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη η Μαρσέιγ διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και τελικά στο 83ο λεπτό ο Τοβέν πέτυχε το γκολ που δεν είχε κατορθώσει να σημειώσει από την άσπρη βούλα, για να διαμορφώσει το 3-0 για την Μαρσέιγ.