Στο ματς του πρώτου γύρου, η Σάλκε «επέστρεψε» από το 4-0 και με τέσσερα γκολ στα τελευταία 25 λεπτά, πήρε την ισοπαλία με 4-4. Αυτή τη φορά, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα. Οι «βασιλικοί μπλε» έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη με 2-0 επί της Ντόρτμουντ (ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο) στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, καθώς ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από την «μισητή» αντίπαλό της, αλλά και τη Λεβερκούζεν, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της φετινής Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο, παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, δεν μπήκε κάποιο γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη ιστορία. Με το… καλημέρα και συγκεκριμένα στο 50’, η Σάλκε προηγήθηκε με τον Κονοπλιάνκα. Η Ντόρτμουντ βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά τα κενά που δημιουργήθηκαν, τα… πλήρωσε. Στο 82’ ο Νάλντο σημάδεψε σωστά, κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.