Γκάζωσε μετά το πρώτο οκτάλεπτο και πήρε την παλικαρίσια πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου η Βουλιαγμένη, που επιβλήθηκε 11-7 του Εθνικού.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία του ματς και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα, που της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου (Σάββατο 28/5 – 18.00), όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η νευρικότητα και η άμυνες κυριάρχησαν στο πρώτο οκτάλεπτο, με τον Παπαδόγκωνα να βάζει το μοναδικό γκολ. Δελαγραμμάτικας στην αρχή της δευτερης περιόδου διπλασίασε τα τέρματα, ενώ η διαφορά που δημιούργησε το γκολ με το οποίο μείωσε σε 2-1 ο Αργυρόπουλος δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Καπότσης ένα λεπτό αργότερα έκανε ξανά το +2 (3-1).Χαραλαμπάκης μείωσε εκ νέου για να αυξήσει ξανά ο Βουλγαράκης με φοβερό γκολ 2’’ πριν το τέλος της επίθεσης και 6’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο –όπου οι σκληρές άμυνες κυριάρχησαν- η Βουλιαγμένη άνοιξε τη διαφορά στο +4 (6-2) και χωρίς να απειληθεί μέχρι το φινάλε πήρε την πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 2-4, 3-3
Εθνικός: Αργυρόπουλος 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπεριστιάνος 1, Μίσιτς 1, Κόχειλας 1, Χατζηκυριακάκης 1.
Βουλιαγμένη: Παπαδόγκωνας 1, Δελαγραμμάτικας 2, Καπότσης 2, Βουλγαράκης 2, Καλαϊτζής 2, Χρυσοσπάθης