«Στοπ» στη Νέα Σμύρνη για τον Κολοσσό. Έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες οι «θαλασσί» αναγκάστηκαν στην πρώτη τους ήττα από τον Πανιώνιο καθώς οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στην έδρα τους με 73-66, για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς οι γηπεδούχοι που έπαιξαν με πιο καθαρό μυαλό και έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρτερ. Για τους φιλοξενούμενους, που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Προύιτ και Κουκουλά, ξεχώρισαν οι Παπαντωνίου και Κόμματος.

Στην αγωνιστική δράση επέστρεψε ο αρχηγός του Πανιωνίου Μάριος Μπατής έπειτα από τραυματισμό του στα τέλη του Οκτώβρη.

Ο Πανιώνιος μπήκε με σοβαρότητα στο παρκέ, πήρε από την αρχή προβάδισμα και ήταν αυτός που οδηγούσε στο σκορ. Η καλή του άμυνα ανάγκασε σε αρκετά λάθη τον αντίπαλο (6) και έτσι του δόθηκε η ευκαιρία να βρεθεί ακόμα και στο +9 (21-12), ενώ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +6, 24-18. Ο Κολοσσός κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου να μειώσει στον πόντο (24-23), όμως οι «κυανέρυθροι» απάντησαν με επιμέρους 10-2 για το +9 (34-25) διαφορά που διατήρησαν μέχρι το φινάλε το πρώτου μέρους, 39-30.

Οι «θαλασσί» επέστρεψαν φορτσάτοι από τα αποδυτήρια και με επιμέρους 11-1 μετέτρεψαν το -9 (41-32) σε +1 (42-43) ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σε εκείνο το σημείο ανασυντάχθηκαν, έδωσαν έμφαση στην άμυνά τους και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου τα ηνία στο σκορ και να τελειώσουν την τρίτη περίοδο στο +9 (57-49). Τα τρία λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο που έμεινε χωρίς σκορ ο Πανιώνιος δεν του κόστισαν καθώς η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να μειώσει σε 57-51.Από εκεί και έπειτα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα με τους Νεοσμυρνιώτες οι οποίοι χωρίς πολλά ζόρια έφτασαν στο τελικό, 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39- 30, 57-49, 73-66

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 7, Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 21 (5/5 τρίποντα), Μίλμπουρν 7 (1), Αθανασούλας, Μπατής 7 (1), Σκορδίλης 4 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης 7 (1), Σλαούστρο2 13 (6 ριμπάουντ)

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 16 (3), Ραμ, Ματσαμάς, Γεωργαλλής 4, Κόμματος 18 (3), Σμιθ 4, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 9 (1), Όσμπι 3, Κάπελαν, Δάνας