Δεν δείχνει καμία διάθεση να αφήσει το πόδι από το "γκάζι" η Αϊντχόφεν!

Η PSV συνεχίζει την… ξέφρενη φετινή της πορεία στην Eredivise, μιας και ούτε η Χέρενφεν κατάφερε να της "κόψει" βαθμούς. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ επικράτησε με 3-0 στο «Φίλιπς Στάντιον» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έκτορ Λοσάνο, που πέτυχε δύο γκολ.

Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που πήραν απόν νωρίς «κεφάλι» στο σκορ, καθώς μόλις στο 11’ ο Λοσάνο με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτανε αυτό για τις «καρδούλες», ο Θόρσμπι στο 37’ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μεξικανό επιθετικό.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε … μονότερμα, με τους πρωταθλητές Ολλανδίας να έχουν "κλείσει" τους φιλοξενούμενους στα αντίπαλα «καρέ». Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Φαν Μπόμελ θα βρει άλλα δύο γκολ, με τον Ντε Γιόνγκ στο 52’ να κάνει το 2-0 με εντυπωσιακό «ψαλιδάκι» και τον Λοσάνο στο 66’ να "ανεβάζει το δείκτη" στο 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι, λοιπόν, διεύρυναν το απόλυτό τους και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς. Από την άλλη, η Χέρενφεν έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τις νίκες και υποχώρησε στην ενδέκατη θέση με 14 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Φορτούνα Σιτάρντ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 3-0 της Χέρακλες. Μάλιστα, για τους νικητές αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Λάζαρος Λάμπρου, έχοντας και μία ασίστ. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 17΄ άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίμερς. Στο 31’, ο Στόκερς θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του με κοντινή προβολή, ενώ τρία λεπτά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Ελ Μεσαουντί διαμόρφωσε το τελικό 3-0, έπειτα από πάσα του Έλληνα εξτρέμ.