Παρά τις δυσκολίες που προέκυψαν και σε αυτό το ματς η Λειψία πήρε την 8η σερί νίκη της και βρίσκεται ξανά τρεις βαθμούς μπροστά από την Μπάγερν, με 33 έναντι 30 πόντων των Βαυαρών.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η πρωτοπόρος κέρδισε πέναλτι με τον Βέρνερ που ανατράπηκε από τον Φάρμαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο παίκτης που το κέρδισε και η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 2’ για να γράψει το 1-0. Από στημένη φάση στο 32ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση, αφού ο Κολάσινατς από κοντά αφού πρώτα είχε πάρει την πρώτη επαφή ο Γκορέτσκα, έστειλε την μπάλα στον Γερμανοβόσνιο που από κοντά έφερε το ματς στα ίσια.

Με την έναρξη του β’ μέρους η Λειψία πήρε πάλι προβάδισμα αφού σε εκτέλεση φάουλ, ο Φόρσμπεργκ πήρε την κεφαλιά, ο Κολάσινατς την βρήκε στην πορεία της και την έστειλε στα δίχτυα του Φάρμαν για το 2-1.