Ατσαλάκωτη (και) στο Κύπελλο Γερμανίας παρέμεινε η Λεβερκούζεν!

Παρόλο που στριμώχτηκαν για τα καλά από τη Βέρντερ, οι «ασπιρίνες» βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν μεγάλη ανατροπή και να προκριθούν πανηγυρικά στα ημιτελικά με 4-2 στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν για τα καλά την ομάδα του Παναγιώτη Ρέτσου (που δεν ξεκίνησε βασικός) σκοράροντας δυο φορές στα πρώτα επτά λεπτά: Με πέναλτι του Κρούσε στο 4’ και γκολ του Γιόχανσον στο 7’.

Ωστόσο η ομάδα του Χάικο Χέρλιχ δεν τα παράτησε. Πρώτα λοιπόν μείωσε πριν το ημίχρονο με τον Μπραντ (31’) και με τον ίδιο παίκτη στο 55’κατάφερε να φέρει την κατάσταση στα ίσια.

Όταν δε το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση ο Μπραντ έδωσε τη σκυτάλη του ήρωα στον Μπελαραμπί. Γιατί ο 27χρονος μέσος μπήκε αλλαγή στο 108’, σκόραρε τρία λεπτά αργότερα και σφράγισε τη νίκη-πρόκριση της Λεβερκούζεν, μοιράζοντας έτοιμο γκολ στον Χάβερτζ για το τελικό σκορ.

Έτσι, η ομάδα του Ρέτσου (ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 113’) ακολούθησε τον δρόμο της Μπάγερν και εξασφάλισε την παρουσία στους «4» της διοργάνωσης.