Σε μερικές περιπτώσεις μια ομάδα μπορεί να διαθέτει ποιότητα, αλλά αυτό που χρειάζεται είναι ένα σοκ!

Αυτό συνέβη στην περίπτωση της Έβερτον, καθώς ο Μάρκο Σίλβα αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία των «ζαχαρωτών» και οι παίκτες που έχουν μείνει πίσω όχι μόνο νίκησαν την Τσέλσι, αλλά «πάτησαν» τους Λονδρέζους με 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ».

Οι άγριες... διαθέσεις των γηπεδούχων φάνηκαν από την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς μόλις στο 5' ο Ριτσάρλισον δημιούργησε την επίθεση για την ομάδα του και ο Σιντιμπέ με σέντρα τον βρήκε μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσι άρχισε να πιέζει, αλλά παρά τις προϋποθέσεις που δημιούργησε, δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, από τα αλλεπάλληλα λάθη των Κρίστιανσεν και Ζουμά, ο Κάλβερτ-Λιούιν ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και στο 49' έκανε και το 2-0, βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Ωστόσο, με ένα εκπληκτικό σουτ του Κόβασιτς στο 54' έξω από την περιοχή, η Τσέλσι ξαναμπήκε στο ματς και άρχισε πάλι να κυνηγάει το γκολ της ισοφάρισης.

Τελικά, ο Κάλβερτ-Λιούιν στο 84' από νέα αδυναμία των φιλοξενούμενων να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους, έκανε την προβολή και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.