Με φοβερό ρυθμό στην επίθεση κατά μεγάλα διαστήματα, το Ρέθυμνο έκλεψε τις εντυπώσεις και νίκησε τον ΠΑΟΚ 97-91 για το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Ο κορυφαίος του αγώνα, Χάρης Γιαννόπουλος (22π.), ήταν καταπληκτικός στο ξεκίνημα και μαζί με τον Ανδρέα Χριστοδούλου έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την επικράτηση της ομάδας τους (26-18). Τη σκυτάλη πήραν οι Φιτζπάτρικ, Ζάμπας και Άρνολντ φέρνοντας στη δεύτερη περίοδο την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη σε διψήφια διαφορά (48-34).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με αιχμή τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη κοντά στο καλάθι πλησίασε στο τρίτο δεκάλεπτο στους έξι (52-46), ενώ παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσαν στους τρεις (87-84) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Γιαννόπουλος που κέρδισε ένα αντιαθλητικό φάουλ και με ένα κάρφωμα στη συνέχεια σφράγισε τη νίκη του Ρεθύμνου.

Δεκάλεπτα: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 10 (2), Άρνολντ 12 (1), Φιτσπάτρικ 13 (2), Τάλτον 17 (2), Καμπερίδης, Ζάμπας 10 (2), Γιαννόπουλος 22 (2), Σάφτενααρ 6, Έντουαρντς 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 6 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Γλυνιαδάκης 13, Χρυσικόπουλος 13 (1), Καμάρας, Τέιλορ 13 (2), Σάιμπερτ 8 (2), Μπράιαντ 7 (1), Πέινερς 9, Κλάντον 11, Μαργαρίτης 5 (1).

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.