Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Μπάγερ Λεβερκούζεν ο Παναγιώτης Ρέτσος. Ο 19χρονος κεντρικός αμυντικός έφερε γούρι στη νέα του ομάδα, μια και οι «ασπιρίνες» έκαναν σεφτέ στην φετινή σεζόν επικρατώντας της Φράιμπουργκ με 4-0.

Μάλιστα, η Λεβερκούζεν κατάφερε να διατηρήσει και απαραβίαστη την εστία της για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, έχοντας την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία με 8 τέρματα παθητικό, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να έχει συνδράμει αρκετά.

Ο Κέβιν Φόλαντ ήταν αυτός που έκανε το 1-0 στο 21΄ με τον Αρανγκίζ να δίνει μαξιλαράκι ασφαλείας στο 29΄. Πέντε λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 34΄ ο Φόλαντ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έκανε το 3-0, σκορ που διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα.

Ο νικητής της αναμέτρησης είχε ήδη κριθεί κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του ματς να πέσει σημαντικά. Ο Γιούλιαν Μπραντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 86ο λεπτό και έδωσε στην νίκη της ομάδας του διαστάσεις θριάμβου.