Με μια επιβλητική εντός έδρας εμφάνιση, η Γκλάντμπαχ κέρδισε εύκολα με 4-0 την Μάιντς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Bundesliga μαζί με τη Βέρντερ Βρέμης και στο -3 από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιόνας Χόφμαν, ο οποίος πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού με επιθετικές διαθέσεις και «προειδοποίησαν» την άμυνα της Μάιντς στο 11' όταν ο Στιντλ δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Βεντ. Η Γκλάντμπαχ πήρε το προβάδισμα στο 21’, όταν ο Αζάρ άνοιξε την άμυνα των φιλοξενούμενων με μια υπέροχη κάθετη πάσα και ο Χόφμαν πλάσαρε σωστά τον Μίλερ για το 1-0. Στη συνέχεια η Μάιντς προσπαθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να ανησυχήσει ουσιαστικά τον Σόμερ.

Όμως οι όποιες ελπίδες της Μάιντς να πάρει οτιδήποτε από το παιχνίδι, εξανεμίστηκαν στα πρώτα 12 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 53’ ο Αζάρ «σέρβιρε» ακόμη μια τελική πάσα στον Χόφμαν που έκανε εύκολα το 2-0 και πέντε λεπτά αργότερα (58’), ο Βέλγος από οργανωτής έγινε εκτελεστής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ιδανική σέντρα του Πλέα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 63’ η Γκλάντμπαχ έβαλε και τέταρτο γκολ, με τον Χόφμαν να κινείται ταχύτατα στην πλάτη της άμυνας, να περνάει τον τερματοφύλακα και να κάνει το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του, διαμορφώνοντας το 4-0!

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Γκλάντμπαχ να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση και να συνεχίζει τις «υψηλές πτήσεις» στην φετινή Bundesliga, βάζοντας στην Μάιντς όσα γκολ είχε δεχθεί συνολικά στα 7 παιχνίδια που είχε παίξει ως τώρα στο πρωτάθλημα (είχε την καλύτερη άμυνα). Από την άλλη, η Μάιντς έμεινε στην 12η θέση και τους 9 βαθμούς, 3 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.