Μετά από ένα καταπληκτικό ματς που κρίθηκε στο τέλος, ο Ηρακλής επικράτησε 93-90 του Ιωνικού Νίκαιας στην παράταση σε εξ αναβολής αγώνα για την όγδοη αγωνιστική. Έτσι έφτασε τις οκτώ νίκες σε εννιά ματς, μία περισσότερη από τους ηττημένους, και είναι πλέον μόνος πρώτος.

Μετά από ένα ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του ματς, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κρατούν σφιχτά τη νίκη, όταν προηγήθηκαν με έξι, 72-78, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Γηραιός αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Σοκ, 81-80, ωστόσο η απάντηση ήρθε από τον Λιακόπουλο. Με λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος ο Ρουτκάουσκας κέρδισε φάουλ, αλλά ζαλισμένος από το χτύπημα δεν εκτέλεσε τις βολές. Στη θέση του μπήκε ο νεαρός και «κρύος» Αποστολίδης (δεν είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου ως τότε) αστόχησε στην πρώτη, αλλά ευστόχησε στη δεύτερη και το ματς πήγε στην παράταση. Κι εκεί οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως ο Ηρακλής με τον Ρουτκάουσκας με γκολ-φάουλ στα 34’’ και τρίποντο του Γιαννακίδη στα 28’’ πριν το τέλος έφτασε στο 92-88 και τελικά στην επικράτηση με 93-90.

Ηρακλής-Ιωνικός Νίκαιας 93-90
Διαιτητές: Παναγιώτου-Τζαφλέρης-Παντελίδης (Σιμητόπουλος)
Δεκάλεπτα: 27-27, 48-47, 61-62, 82-82, (πρτ.) 93-90
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 6, Σοκ 11 (2), Ρουτκάουσκας 23, Πολυτάρχου 13 (3), Κακαρούδης 23 (1), Αποστολίδης 1, Καλαϊτζίδης 10 (2), Γιαννακίδης 4 (1), Τζουγκαράκης 2.
Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος 10 (1), Δημητριάδης 15 (2), Καράμπουλας 15, Μπατής 5 (1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 12, Κομποδιέτας 2, Σάφτενααρ 12, Κατούφας 4, Σαχπατζίδης, Κανονίδης 9 (2), Τσαγκαράκης 6 (1).