Τρομερή νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, με μεγάλη ανατροπή, στον «τελικό» για το εισιτήριο στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με κατάθεση ψυχής έφεραν το ματς τούμπα και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Στοΐλοβιτς με 21 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των «κιτρινόμαυρων» και ο Τζιουμάκας με 17 τον ακολούθησε, ενώ για τους «πράσινους» ξεχώρισε μακράν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ. Πήρε τα ηνία του σκορ και τα διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας τη διαφορά σε κρίσιμο σημείο μέχρι και στο +4 (23-19). Η ΑΕΚ μείωσε σε 23-21, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τους πράσινους από το 1-0.

Το θρίλερ ξεκίνησε από το δεύτερο κιόλας σετ. Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία στο 15-14, παρά το +5 που είχε αποσπάσει ο Παναθηναϊκός στην αρχή του σετ (12-7). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν, με τους «πράσινους» να ανακτούν τον έλεγχο στο 23-22 και με σερί δύο πόντων έκαναν το 2-0.

Η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα στροφές στο τρίτο σετ. Αρχικά ξέφυγε στο 14-11 και, παρά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού στο 16-16, πήρε ξανά το προβάδισμα που την κράτησε ζωντανή, μειώνοντας σε 2-1.

Η μάχη άναψε για τα καλά στο τέταρτο σετ, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε. Στην τελική ευθεία, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-22, με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει σε 23-23. Ο Λάππας έδωσε τα ηνία στους «κιτρινόμαυρους», τον Στοΐλοβιτς να κάνει το 25-23 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 7-7 το γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ (6-3), όμως δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω. Οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν στο 10-7 και πήραν το ματς με 15-12.