Την πρώτη της νίκη στη Bundesliga μπροστά στο κοινό της πανηγύρισε η Βέρντερ. Η ομάδα του Κόχφελντ έσπασε το αήττητο της Χέρτα επικρατώντας 3-1 στο «Weserstadion» και άφησε πίσω της τους Βερολινέζους ανεβαίνοντας στην 2η θέση.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν ιδανικό, αφού λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου ο Χάρνικ άνοιξε το σκορ (11’). Ανάλογο ήταν και το φινάλε του ημιχρόνου αφού ο Βελίκοβιτς έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια (45’). Η Χέρτα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο 45λεπτο, αφού μείωσε με τον Ντιλροσάν στο 53’, ωστόσο, ο Κρούζε καθάρισε το τρίποντο για την Βέρντερ γράφοντας το 3-1 στο 66ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Έτσι μετά από την ολοκλήρωση πέντε αγωνιστικών, η ομάδα της Βρέμης έφτασε τους 11 βαθμούς και ανέβηκε στη 2η θέση, έχοντας έναν περισσότερο από την Χέρτα που έμεινε στους 10.