Το ξεκίνημα της ήταν χλιαρό, αφού η Σέλτικ την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος πήρε αψήφιστα το ματς με τη Ρος Κάουντι και «γκέλαρε» με το 1-1.

Όμως απέναντι στη Χαρτς οι «Καθολικοί» έδειξαν πως δεν αστειεύονται, με το τελικό εκτός έδρας 3-1 να δείχνει ότι είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στην Σκωτία.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλουν από νωρίς το ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 17ο λεπτό με γκολ του Καρίμ Ρίτσαρντς.

Ωστόσο η Χαρτς προσπάθησε να ισορροπήσει και μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντάουντα που είχε περάσει αλλαγή στο ξεκίνημα της επανάληψης να ισοφαρίζει σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Πάντως το μάθημα της προηγούμενης αγωνιστικής είχε γίνει μάθημα στους «Καθολικούς» που ήταν αποφασισμένοι να μην «γκελάρουν» για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Ο Ρόμπερτς στο 66’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιλα, ενώ στο 85ο λεπτό, ο Γκρίφιθς διαμόρφωσε το τελικό εκτός έδρας 3-1 για τη Σέλτικ.