Τα 14 τέρματα που σημειώθηκαν σήμερα, αποτελούν ρεκόρ για την φετινή χρονιά στα τρία παιχνίδια που διεξάγονται Σάββατο.

Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση, είχε σημειωθεί την 7η αγωνιστική, όπου είχαν μπει επτά γκολ στην αναμέτρηση ροντέο της Νέας Σμύρνης μεταξύ Πανιωνίου και Ολυμπιακού με το 3-4. Το ΠΑΣ Γιάννενα – Πλατανιάς 3-1 και το Ατρόμητος – Αστέρας 1-0 ήταν τα άλλα ματς.

Σήμερα ήταν η ώρα της κατάρριψης του ρεκόρ για Σάββατο με το Πανιώνιος- Κέρκυρα 3-1, ΠΑΟΚ- Λεβαδειακός 5-0 και το Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-4.

Πρώτη εμφάνιση του 1-4 για την Ένωση μετά από σχεδόν 10 χρόνια σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την Σούπερ Λίγκα. Τελευταίο 1-4 ήταν την σεζόν 2007-08, που είχε σημειώσει στο Παγκρήτιο απέναντι στον ΟΦΗ στις 9 Μαρτίου του 2008. Την ίδια σεζόν η Ένωση θα νικήσει και στην Τούμπα τεσσάρα στην προτελευταία αγωνιστική.

Έκτοτε η ΑΕΚ είχε η Ένωση είχε ένα 5-1 κόντρα στον Πανσερραϊκό την περίοδο 2008-09, ένα 0-4 απέναντι στον Άρη με τον Χιμένεθ να κάνει ντεμπούτο στην 6η αγωνιστική της σεζόν 2010-11, την αμέσως επόμενη 3-4 στις αρχές του πρωταθλήματος 2011-12 με την Ξάνθη, ενώ την σεζόν που έπεσε η Ένωση είχε κάνει 0-4 στη Βέροια. Από την ώρα της επιστροφής της, η ΑΕΚ έριξε πρώτη φορά τέσσερα γκολ εκτός έδρας για την Σούπερ Λίγκα.

Τεράστιο ενδιαφέρον είχε πάντως και το γεγονός πως η ΑΕΚ σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο μέρος. Στον πρώτο γύρο η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε σημειώσει μόλις επτά τέρματα στο πρώτο 45λεπτο και 15 φορές είχε σκοράρει στην επανάληψη. Αυτό το 7-15, έγινε 10-16 σήμερα. Επίσης το γκολ που σημείωσε ο Μπακασέτας ήταν το 25ο στην Σούπερ Λίγκα.

Eπιμέλεια: Κώστας Μιαούλης

TAGS: A.E.K.