Δεύτερο σερί Κύπελλο και δεύτερη φετινή κούπα σήκωσε ο Ολυμπιακός!

Μετά το Λιγκ Καπ, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου για 16η φορά στην ιστορία τους, επικρατώντας -όπως και πέρυσι- της Κηφισιάς στον τελικό (3-1 σετ), .

Με τον Τσούπκοβιτς, που αναδείχθηκε δικαίως MVP και τον Αγκάμεζ να παίρνουν "φωτιά", η ομάδα του Πειραιά λύγισε τις αντιστάσεις της μαχητικής ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη, που -με κορυφαίο τον Γιορντάνοφ- έφτασε πολύ κοντά στο να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ, με τους Αγκάμεζ και Άθος Κόστα να του δίνουν προβάδισμα. Γιορντάνοφ και Πούλκο προσπάθησαν να κόψουν τη φόρα των «ερυθρόλευκων», όμως ένα σερί 5-0 ανέβασε τη διαφορά στους 8 (9-17). Χριστοφιδέλης και Γιορντάνοφ προσπάθησαν να τη μαζέψουν, με δύο άσους του Τσούπκοβιτς να κάνουν το +10 (11-21) και να οδηγούν το σετ στην τελική ευθεία. Δύο επιθέσεις του Βούλγαρου διαγώνιου έκαναν το 13-21, ενώ το σερβίς του Σουλτανόπουλου οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σερί 4-0 και στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με την Κηφισιά να είναι αυτή που κρατάει τα ηνία και να φτάνει στο +2 (8-6) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με Αγκάμεζ και μπλοκ σε Γιορντάνοφ, όμως η ομάδα των Βορείων προαστίων -ανεβάζοντας το μπλοκ της- έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (12-8). Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλης σταμάτησαν τις «απαντήσεις» του Αγκάμεζ με νέο σερί για το 16-11 και -ελέγχοντας πλήρως το ματς- έφτασαν στο 24-16. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να μείνουν ζωντανοί με ένα μικρό σερί (3-0), όμως ο Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ και έκανε το 1-1.

Εύκολα λάθη στοίχισαν και για τις δύο ομάδες στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε από την αρχή να πάρει ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο έφτασε χωρίς ιδιαίτερες αντιστάσεις από τους τυπικά γηπεδούχους στο +5 (12-17). Παπαγγελόπουλος και λάθη του Ολυμπιακού ροκάνισαν τη διαφορά, με άσο του Γιορντάνοφ να κάνει το 18-21, ενώ σερί 4-0 με πρωταγωνιστή τον Χριστοφιδέλη έκανε το 21-23. Ο Αγκάμεζ «ξύπνησε» ξανά τον Ολυμπιακό, οδηγώντας τον στο σετ μπολ για το 2-1 σετ, που έγινε με λάθος του Πούλκο.

Το πραγματικό θρίλερ έγινε στο φινάλε. Μετά από μικρές διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου σετ, η Κηφισιά έκανε το 16-13. Συνεχόμενα λάθη των δύο ομάδων οδήγησαν στο 20-19, ενώ δύο πόντου του Αγκάμεζ ισοφάρισαν για τον Ολυμπιακό (21-21). Με το επιμέρους 3-1 η Κηφισιά έφτασε μια ανάσα από το να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ (24-22). Ο Τσούπκοβιτς όμως την σταμάτησε! Επίθεση και μπλοκ του Σέρβου ισοφάρισε ξανά για τους «ερυθρόλευκους», ενώ πήρε ξανά το προβάδισμα με μπλοκ του Σουλτανόπουλου. Η Κηφισιά ισοφάρισε με λάθος του Τσούπκοβιτς, όμως ο ίδιος έδωσε ξανά την ευκαιρία να πάρει το σετ. Δύο πόντοι του Πούλκο άλλαξαν ξανά τις ισορροπίες στο σετ, όμως ο Σέρβος «μίλησε» ξανά και με δικό του σερί τριών πόντων -εκ των οποίων οι δύο ήταν άσοι- χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη.

Τα σετ: 13-25, 25-19, 22-25, 27-29

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 13% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσο), Ταμπουρατζής –λ (55% υπ. – 34% άριστες) / Κάπελλας –λ, Λάππας, Καρατζάς, Εφραιμίδης

Ολυμπιακός (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89% υπ. – 56% άριστες), Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσοι), Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα -λ (53% υπ. – 33% άριστες) / Φιλίποφ 1 (1 άσο), Φράγκος 5 (3/14 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. – 31% άριστες), Ρουμελιωτάκης

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν