Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Άγιαξ, μετά από δύο σερί ισοπαλίες, απέναντι στην Τσβόλε και την εκτός έδρας νίκη με 3-1 για την 27η αγωνιστική της Eredivisie, με την «υπογραφή» του Τσούμπα Άκπομ!

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στον «Αίαντα» σε δύο περιπτώσεις, πετυχαίνοντας το 0-2 στο 24’ και το 1-3 στο 84ο λεπτό, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα το οποίο επανάφερε τον Άγιαξ σε… τροχιά Ευρώπης, μέσω της πέμπτης θέση που βρίσκεται πλέον στην βαθμολογία και η οποία οδηγεί μέσω Playoff στo επόμενο Conference League.

Με την ομάδα των «δικών μας» Οδυσσέα Βελάνα και Απόστολου Βέλλιου, βασικός ο πρώτος ενώ έγινε αλλαγή το 67’, με τον δεύτερο να μπαίνει στο ματς επίσης στο ίδιο λεπτό, να γνωρίζει δεύτερη κολλητή ήττα με 3-1 και να μένει 10η.