Πολύ ακριβά θα πουλήσει το τομάρι η Στόουκ στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία...

Αυτό απέδειξε ο Σταφυλίδης και η παρέα του στο «King Power Stadium» κόντρα στη Λέστερ, καθώς παρά το συνεχές σφυροκόπημα των γηπεδούχων, ειδικότερα στο β' ημίχρονο, κατάφερε να «τσιμπήσει» έναν πολύτιμο βαθμό, ο οποίος όμως δεν τον έβγαλε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Έλληνας φουλ μπακ αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός με τη φανέλα της νέας του ομάδας, έπαιξε και στα 90' της αναμέτρησης και είχε εξαιρετική απόδοση, αντιμετωπίζοντας τον καλύτερο παίκτη των «αλεπούδων», Μαχρέζ.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι «potters» περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του ενενηντάλεπτου, ωστόσο στην πρώτη τους τελική προσπάθεια, ο αναγεννημένος υπό τις οδηγίες του Λάμπερτ, Σακίρι, με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κάσπερ Σμάιχελ, ανοίγοντας το σκορ στο 43'.

Στο β' μέρος η πίεση της Λέστερ εντάθηκε ακόμα περισσότερο, ωστόσο αν δεν υπήρχε το τραγικό λάθος του Μπάτλαντ στο 70' θα κινδύνευε ακόμα και με την ήττα. Συγκεκριμένα, ο Ολμπράιτον έκανε τη σέντρα και ενώ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είχε μια φαινομενικά εύκολη φάση, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 1-1.

Η Λέστερ έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσει στην πλήρη ανατροπή, αλλά ο Μαχρέζ στο 89' νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μπάτλαντ ενώ ο Εντιντί με κεφαλιά στο ίδιο λεπτό σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας της Στόουκ, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.