Πρώτη αποστολή, εξετελέσθη για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που επιβλήθηκε 2-0 σετ του Σεμπάστιαν Κόρντα και προκρίθηκε στους «16» του ATP 100 στο Σινσινάτι.

Ο Αμερικανός δυσκόλεψε αρκετά τον Έλλην τενίστα, που όμως κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 7-6, ενώ στο δεύτερο ήταν πιο άνετος και επικράτησε 6-3, με τη συνολική διάρκεια του αγώνα να είναι μία ώρα και 39 λεπτά.

Στον επόμενο γύρο, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει ξημερώματα Παρασκευής τον Ιταλό Λορέντσο Σονέγκο, που απέκλεισε νικώντας με 2-0 σετ τον Τόμι Πολ.

«Ήξερα ότι θα έχω δύσκολη αποστολή, ο Κόρντα τα πάει καλά τελευταία» σχολίασε μετά το ματς ο Έλληνας αθλητής, που πρόσθεσε πως «ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, ήμουν εκεί».