Με τους Μπενζεμά, Μπέιλ, Μόντριτς εκτός μάχης, πέφτει ακόμα μεγαλύτερο βάρος στις πλάτες του Κριστιάνο Ρονάλντο στην αποψινή ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με τη συμπολίτισσα, Ατλέτικο (0-0) για την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα προημιτελικά, πάντως, ταιριάζουν στον Πορτογάλο άσο.

Τη σεζόν 2010-11 σκόραρε στο 4-0 επί της Τότεναμ, ενώ σημείωσε και το μοναδικό γκολ των Μαδριλένων στο ματς που έγινε στο Λονδίνο (0-1). Την επόμενη σεζόν (2011-2012) πέτυχε δύο γκολ στο εμφατικό 5-2 επί του ΑΠΟΕΛ. Την περίοδο 2012-13 η «βασίλισσα» αντιμετώπισε την Γαλατάσαραϊ. Ο πρώτος αγώνας 3-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και στη ρεβάνς ανώδυνη ήττα με τον ίδιο να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις. Τέλος την περσινή σεζόν (2013-14) βοήθησε να διαμορφωθούν συνθήκες πρόκρισης σε βάρος της Ντόρτμουντ, σκοράροντας στο εντός έδρας 3-0.