«Χάλκινος» ο Αζαμάτ Χοσόνοφ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πάλης U23 της Αλβανίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε στον «μικρό» τελικό της διοργάνωσης τον Αμπντουλά Κουρμπάνοφ, που κατάγεται από τη Ρωσία κι αγωνίζεται ως ανεξάρτητος, κι επικράτησε 5-4.

Ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο ξεκίνησε με τον Έλληνα πρωταθλητή να ελέγχει το ματς και να προηγείται 1-0 μετά από παρατήρηση που δέχτηκε ο Κουρμπάνοφ. Στη συνέχεια, ο Χοσόνοφ κέρδισε τέσσερις πόντους μετά από φοβερή λαβή και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ του 5-2, καθώς ο Κουρμπάνοφ μείωσε.

Στο δεύτερο μισό, ο αθλητής του Αμιράν Καρντάνοφ προσπάθησε να «παίξει» με τον χρόνο και να διατηρήσει το υπέρ του σκορ και δικαιώθηκε. Βρέθηκε μία φορά πεσμένος και με το τελικό 5-4 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κι έγραψε ιστορία.