Βαριά εντός έδρας ήττα με 85-59 γνώρισαν από την πολωνική Μπιντκότζ τα Χανιά, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα προκριματικά του φετινού EuroCup.

Ξεχώρισαν για τα Χανιά οι Κόλμαν (17π, 6 ριμπάουντ), Τζόνσον (10π, 6 ριμπ.), Γεροστεργίου (8π, 5 ριμπ.) και Κόνιαλη (8π, 5 ασίστ), ενώ για τις νικήτριες πρωταγωνίστησαν Τέιλορ (18π, 11 ριμπ.), Μαρτζίνεαν (15π, 7 ριμπ) και Πίκα (12π.).

Οι γηπεδούχες ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο δεκάλεπτο, στη λήξη του οποίου βρέθηκαν να χάνουν με μόλις πέντε πόντους (15-20), ωστόσο η Μπιντκότζ ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας της στη δεύτερη περίοδο, στην οποία επικράτησαν με επί μέρους σκορ 26-12.

Τα Χανιά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν τη νίκη ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την τελική διαφορά των 26 πόντων να αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 13/10, στις 21:30.