Μπλόκο στην πορεία του Ολυμπιακού προς τους ομίλους του Champions League έβαλε η Χεμπάρ.

Η βουλγαρική ομάδα επικράτησε 3-1 σετ στην έδρα της στο πρώτο ματς για τον τρίτο προκριματικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ρεβάνς θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (10/11 – 19:00) στον Πειραιά με τον Ολυμπιακό να θέλει καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1 σετ) για να στείλει το ματς στο «χρυσό σετ».

Η ομάδα που θα προκριθεί θα συνεχίσει την πορεία της στους ομίλους του Champions League, ενώ όποια αποκλειστεί θα συνεχίσει στους «32» του CEV Cup κόντρα στην Μονπελιέ.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ, με τον βουλγαρικό σύλλογο να κρατάει ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν στο 18-18 και κατάφεραν να προηγηθούν στο 20-19, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν το 22-21. Ο Ολυμπιακός κατάφερα να ισοφαρίσει τρεις φορές ως το 24-24, ωστόσο η Χεμπάρ έκανε το 1-0 σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ η Χεμπάρ είχε το πάνω χέρι μετά το 12-12, εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (23-15) και έκανε το 2-0 σετ με 25-18.

Η αντίδραση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο τρίτο σετ, όταν πάτησε γκάζι μετά το 9-9. Με όπλο το σερβίς η ομάδα του Καζάζη είχε τον απόλυτο έλεγχο και μείωσε σε 2-1 σετ με 25-20.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν την ανατροπή ως το φινάλε. Η Χεμπάρ κατάφερε να ξεφύγει στο +5 (18-13) και κράτησε τη διαφορά ως το 23-18. Ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 23-23, όμως η Χερμπάρ πήρε τους τελευταίους κρίσιμους πόντους και έκανε το 3-1 σετ με 23-23.

Τα σετ: 26-24, 25-18, 20-25, 25-23

Και επίσημα στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν