Μία εντυπωσιακή Ζαλγκίρις δεν άφησε περιθώρια στη Φενέρμπαχτσε και την υποχρέωσε στη συντριβή 98-75, μέσα στο Κάουνας.

Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβηκε στο 8-14, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος… πικράθηκε στο σπίτι του, είδε τη δική του να υποχωρεί στο 13-9.

Πολυφωνία στην επίθεση από τους Λιθουανούς, που είχαν για κορυφαίο τον Κίναν Έβανς με 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 16π. και 10 ριμπάουντ.

Από τη Φενέρ, ξεχώρισαν οι Σκότι Γουίλμπεκιν και Τζόναθαν Μότλι με 22π. και 15π. αντίστοιχα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 2π., 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 7π. και ο Νικ Καλάθης πρόσθεσε 4π., 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Αγωνία για τον Ντισόν Πιέρ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τη Ζαλγκίρις, η οποία είχε… καθηλώσει τη Φενέρμπαχτσε και έτσι προηγήθηκε 14-1 στα πρώτα πέντε λεπτά. Η ομάδα του Τρινκιέρι διατηρούσε τον έλεγχο και τη διαφορά (18-6), μέχρι το 7’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-8 (20-14).

Τρομερή αρχή έκαναν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί, με τους Μπιρούτις και Έβανς να τους στέλνουν στο +16 (32-16), στο 14’. Στη συνέχεια, η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της με τα τρίποντα του Γουίλμπεκιν, πλησιάζοντας στο -6 (36-30), στο 17’. Η Ζαλγκίρις απάντησε για το +11 (43-32), με ακόμη ένα τρίποντο του Αμερικανού να διαμορφώνει το 43-35.

Με το γκάζι… πατημένο μπήκε η Ζαλγκίρις και στο δεύτερο μέρος, στέλνοντας τη διαφορά ξανά στο +16 (56-40), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρ ανέβασε τις στροφές της και μπροστάρη τον Μότλι βρήκε σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (66-55).

Με τα απανωτά τρίποντα του Μάνεκ ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +17 (75-58), στο 32’. Έκτοτε, η ομάδα του Τρινκιέρι έστησε ένα… πάρτι στο παρκέ και με τη διαφορά να διευρύνεται συνεχώς και τη Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη με το τελικό 98-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 43-35, 66-55, 98-75